Obecnie wiele krajów na świecie tworzy prawo, które zobowiązuje służby publiczne do dostosowywania swoich witryn do międzynarodowych wymagań WCAG 2.0. Dotyczy to wszelkiego rodzaju instytucji publicznych.

Warto wiedzieć, iż z dniem 30 maja 2015 roku na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów upłynął termin na dostosowanie przez urzędy oraz jednostki administracji publicznej stron internetowych lub stworzenie całkiem nowych stron  spełniających określone wymagania w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Dostępność jest kluczowym aspektem nowoczesnego projektowania stron internetowych, ponieważ jest korzystna zarówno dla zwykłych użytkowników jak i niepełnosprawnych lub z ograniczeniami.  

Obecne trendy w projektowaniu stron internetowych zachęcają do stosowania dużych czcionek, trybów wysokiego kontrastu, nawigacji przy użyciu klawiatury, responsywnych układów strony, które dostosowują się do wszystkich różnego rodzaju nowoczesnych urządzeń.

Co należy wiedzieć o WCAG?

Wytyczne dotyczące dostępności zawartości sieciowej WCAG 2.0  to szereg zaleceń dla twórców stron internetowych i właścicieli stron internetowych, który mówi jak dostosować swoje witryny do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Standardy dostępu do internetu zostały stworzone, aby zapewnić i ułatwić dostęp do internetu wszystkim.

Istnieją cztery główne kryteria dostępności:

  • Postrzegalność
  • Funkcjonalność
  • Zrozumiałość
  • Solidność

 

Każda wymieniona z zasad zawiera określone wytyczne, cele, które deweloperzy lub właściciele stron internetowych powinni spełnić.

Należy wspomnieć, że istnieją również trzy poziomy dostępności:

  • A (pojedyncze A)  - muszą zostać spełnione
  • AA (podwójne A)  - powinny być przestrzegane
  • AAA (potrójne A) - mogą być spełnione

Oto niektóre z ważnych wskazówek:

Multimedia: zawarcie transkrypcji tekstowej opisującej zawartość wideo, obsługa odtwarzacza wideo i odtwarzacza audio przy użyciu klawiatury, dodawanie napisów, dodawanie przełącznika włączania / wyłączania i regulacji głośności,  alternatywny opis dla użytej grafiki,

Tekst: ustawienia umożliwiające regulowanie rozmiaru czcionki i kontrastu, treść strony napisana prostym i zrozumiałym językiem, teksty sformatowane tak jasno, jak to możliwe, należy używać akapitów,

Inne elementy, takie jak: tabele, formularze i przyciski, właściwe formatowanie są kluczowe.

Jako doświadczona i wychodząca naprzeciw najnowszym trendom i wymaganiom firma oferujemy gotowe rozwiązania do tworzenia witryny internetowej - posiadamy kolekcję szablonów dla Joomla, szablonów dla WordPress oraz zbiór dodatków dla Joomla, pozwalające spełnić wymagania WCAG 2.0  

 

Kontakt

Indico s.c.
Wałowa 10/3
84-200 Wejherowo

 

kontakt@design-joomla.pl
www.design-joomla.pl
+ 48 58 778-21-30

 

Formularz kontaktowy